2. RANNY PTASZEK

>> wróć do listy osób
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK
 • 2. RANNY PTASZEK

Spektakl
Manager Łukasz Niezgoda
lukasz@skene.pl
+48 608 305 688
Impresario Joanna Wysocka
impresariat@skene.pl
+48 797 582 731
> Pobierz portfolio
Profile zawodowe
> Spektakl
Grupę tworzą:
Barbara Bursztynowicz
Aktor, Spotkania autorskie
Dariusz Taraszkiewicz
Aktor, Reżyser
Program artystyczny  
Ranny ptaszek
Colleen Murphy

Obsada:
Barbara Bursztynowicz - Lilly Beaumont
Leon Charewicz/Wojciech Wysocki/Włodzimierz Matuszak - Morgan Beaumont
Tomasz Ciachorowski -Parker

Reżyseria: Dariusz Taraszkiewicz
Scenografia: Tomasz Bzdęga
Kostiumy: Dorota Kalitowicz
Tłumaczenie: Mirosław Połatyński
Prapremiera światowa: Londyn, 2011 r.
Prapremiera polska: Warszawa, 2017 r.


Mocna dawka humoru i ważne międzyludzkie sprawy, czyli prawdziwa komedia małżeńska. Dwa akty rozpięte na wielu emocjach – blisko życia, ludzkich ułomności, codziennych śmiesznostek i niespełnionych tęsknot.

On i ona we własnej sypialni… Ale spokojnie, obejdzie się bez ekscesów, przecież to stare dobre małżeństwo. Rutyna, czasem znudzenie i zrzędzenie, dużo zaufania i szacunku, a do tego sporo wykrętów i szukania dziury w całym. Tempo akcji staje się zawrotne, gdy do sypialni tych dwojga wpada przez balkon cuchnący bezdomny.

Reżyser /Dariusz Taraszkiewicz/ zabiera nas – niczego niespodziewających się po dojrzałym małżeństwie i bezdomnym – w dziką podróż kolejką górską. Powolne, chwilami wręcz nudne, wspinanie się w górę, każdorazowo kończy się jednak szaleńczą jazdą w dół. Dodatkowych smaczków dostarcza język dramatu w świetnym, niezwykle „malowniczym” tłumaczeniu Mirosława Połatyńskiego. Ranny Ptaszek skłania do refleksji, co warto jest w życiu traktować ze śmiertelną powagą, a co z przymrużeniem oka; lub też: czy lepiej to robić samemu, czy jednak w parze…

„Ranny ptaszek” wzruszał do łez prapremierową widownię w Londynie, bawił teatromanów w Montrealu i Vancouver. Sztuka nagradzanej kanadyjskiej dramatopisarki i reżyserki filmowej, Colleen Murphy, nareszcie do obejrzenia w Polsce!

W obsadzie Barbara Bursztynowicz, aktorka teatralna i filmowa, od wielu lat oglądana przez telewidzów w roli Elżbiety Chojnickiej w „Klanie”. Partnerują jej zamiennie: Leon Charewicz, aktor Teatru Współczesnego w Warszawie, niezapomniany aptekarz z serialu „Ranczo”, oraz Wojciech Wysocki, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, sceptyczny doktor Wezół z serialu „Ranczo”. W rolę nieproszonego gościa wciela się Tomasz Ciachorowski, aktor młodszego pokolenia znany m.in. z seriali: „Barwy Szczęścia”, „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”.

„Ranny ptaszek” jest komedią, która śmieszy bez wymuszania rechotu i wzrusza bez sentymentalizmu, a na koniec zostawia widzów w poczuciu mile i z sensem spędzonego wieczoru.

Dla statecznych par – może ku przestrodze.
Dla młodych małżeństw – może ku nauce.
Dla widza wyrobionego – aktorstwo bez chałtury.
Dla nowicjusza w teatrze – trzymająca w napięciu akcja.

Polecamy, zapraszamy!
I nie zapomnijcie zamknąć na noc drzwi do domu!

Spektakl trwa 2 godziny z przerwą

RECENZJE:

Spektakl Ranny ptaszek Colleen Murphy w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza to porządne widowisko teatralne z pełnowymiarowymi postaciami. (…)
Mocnym punktem spektaklu jest obsada. Główny ciężar akcji spoczywał na barkach Barbary Bursztynowicz i Wojciecha Wysockiego – to oni stworzyli znakomite kreacje aktorskie. Ich wzajemne rozmowy były bardzo naturalne, sprawiały, że można było zapomnieć, iż przyglądamy się aktorom i mieć wrażenie przysłuchiwania się rozmowie małżonków. Na ich twarzach pięknie grały emocje. Znakomicie potrafili w jednej chwili rozbawić publiczność, wywołując salwy śmiechy, a w następnej autentycznie wzruszyć. Rolę nieproszonego gościa zagrał Tomasz Ciachorowski, który również świetnie wcielił się w swoją postać. (…) Ranny ptaszek sprawił, że mile spędziłam wieczór i spokojnie mogę go Wam polecić.

Dorota Jurek https://kulturalnemedia.pl

Niespodziewany gość (...) wywołuje konflikt i dyskusję między Lilly i Morganem o rzeczach, których braku nigdy wcześniej nie zauważyli. Para siedząca za mną zauważyła po pierwszym akcie, że początek brzmi zupełnie jak w ich małżeństwie. Jednak już w drugim akcie Dariusz Taraszkiewicz musiał znaleźć właściwe tempo dla zmieniającej się szybko opowieści, aby wydarzenia potoczyły się w sposób wiarygodny i przekonujący. Dla niektórych widzów to mądre przedstawienie wydaje się być kontynuacją „Słonecznej linii” Iwana Wyrypajewa, tyle że akcja toczy dwadzieścia lat później. (...) Podczas realizacji tego przedstawienia reżyser postawił na doświadczenie znakomitych aktorów i ich wyobraźnię. Konkretne sytuacje mogą być personifikacją znanych mitów, jak na przykład śmierć kota i jego pochówek po słonecznej stronie wąwozu, do którego chciała uciec bohaterka. (...)
Choć spektakl będący komedią powinien mieć szczęśliwe zakończenie, to jednak po emocjonalnych wynurzeniach małżonkowie spojrzą na siebie zupełnie na nowo. Para siedząca za mną nie kontynuowała już dalszej głośnej dyskusji; to, co zobaczyli na scenie, pasowało do portretu wewnętrznego każdego z nas: ukrytego i niepokazywanego nawet najbliższym. (...)
Piękna Barbara Bursztynowicz w swojej roli pokazała inną, nieznaną twarz mężatki. Jej zaskakująca interpretacja postaci będzie się podobać zapewne feministkom, ale u panów wywoła konstatację, że perfekcyjna pani domu posiada ukryte tęsknoty i pragnienia. Bursztynowicz zagrała znakomicie, nie do końca odsłaniając sekrety, które każda kobieta nosi w sobie i może odkryć je w każdym wieku. Jest w tej roli coś z piękna Wenus czy grozy Egerii i Bellony.

Wojciech Giczkowski
http://www.teatrdlawas.pl


-----
Autorka dramatu:
Colleen Murphy (ur. 1954 r. w Rouyn-Noranda, Quebec) jest kanadyjską dramatopisarką, scenarzystką i reżyserką filmową. Szeroko znana jest przede wszystkim ze swoich sztuk teatralnych, takich jak „Ranny ptaszek” czy „Grudniowy mężczyzna” (The December Man), za którą otrzymała m.in. Governor Generals Award w 2007 r.

Treść „Rannego ptaszka”
Lilly i Morgan Beaumontowie żyją wygodnie w swojej małżeńskiej rutynie do czasu aż Parker, bezdomny, ląduje na ich balkonie. Parker najpierw śmiertelnie przeraża małżonków, a wkrótce prześlizguje się przez szczeliny ich statecznego związku, prowokując do szczerej rozmowy o seksie. W efekcie Lilly decyduje się wyjść z Parkerem w środku nocy, a Morgan jest na skraju zawału. I tu zaczyna się drugi akt, który przynosi kolejne zwroty akcji i finał, który nie pozbawi widza nadziei na szczęśliwe zakończenie.
„Ranny ptaszek” to komedia małżeńska o starej miłości i nowej odwadze.

Prapremiera światowa:
„The Goodnight Bird” was premiered at Finborough Theatre in London, UK, under the auspices of Artistic Director Neil McPherson and was directed by Bethan Dear.