Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek

>> wróć do listy osób
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek
 • Kazania Piotra Skargi Maciej Gąsiorek

Salon poezji
Manager Łukasz Niezgoda
lukasz@skene.pl
+48 608 305 688
> Pobierz portfolio
Profile zawodowe
> Salon poezji
Grupę tworzą:
Maciej Gąsiorek
Aktor, Konferansjer, Dla dzieci
Program  
- KAZANIA PIOTRA SKARGI
„Gdy okręt tonie, a wiatry go przewracają głupi tłumoczki i skrzynki swoje opatruje i na nich leży, a do obrony okrętu nie idzie. I mniema, że się sam ratuje. A on się sam gubi. Bo gdy okręt obrony nie ma utonąć musi. I on ze swym dobytkiem utonie. A gdy swymi skrzynkami i majętnością pogardzi, a z innymi do obrony okrętu się uda, wszystko swoje zachowa. Ten najmilszy okręt ojczyzny naszej wszystkich nas niesie. Wszytko w nim mamy co mamy.”

Piotr Skarga, właściwie Piotr Powęski herbu Pawęża ur. 2 lutego 1536 w Grójcu, zm. 27 września 1612 w Krakowie, polski jezuita, teolog, rektor Kolegium Jezuitów w Wilnie, pierwszy rektor Uniwersytetu Wileńskiego.
Od 1588 roku przez 24 lata pełnił funkcję nadwornego kaznodziei Zygmunta III Wazy, który cenił go za wyjątkową osobowość i talenty krasomówcze. Stał się zwolennikiem ograniczenia władzy Sejmu i zwiększenia władzy królewskiej.
Piętnował wady polskiej szlachty. Głębokie, wizjonerskie zrozumienie mechanizmów XVI – wiecznej, wewnętrznej polityki Polski oraz postaw społecznych i moralnych ówczesnych Polaków uczyniły jego słowa nieśmiertelnymi, ponadczasowymi. Choć głosił swoje kazania 400 lat temu, to z ekranów telewizyjnych i z artykułów współczesnych gazet wciąż słyszymy o tych samych mechanizmach władzy i postawach szukających osobistych korzyści w polityce. Wystarczy włączyć telewizor, radio, wziąć do ręki gazetę… Ten n a s z polski taniec prywaty i charakterów był, jest i zapewne będzie. „Do naprawy tak ułożonych rzeczy wielkiej mądrości potrzebujecie. Wielkiej mądrości potrzebujecie…” Obyśmy potrafili zrozumieć słowa królewskiego kaznodziei - jezuity Piotra Skargi.
W programie wykorzystano utwory: „Taniec Polski” – z tabulatury Weiseliusa XVII w; „Taniec Polski’ – Bartłomiej Pękiel XVII w; „Pawana” i „Śmierć króla Boru” – mel trad XVII w ; Gaude Mater Polonia
Harfa – Urszula Nowakowska solistka Orkiestry Sinfonia Varsovia.
Kazania Piotra Skargi wybrał i głosi – Maciej Gąsiorek, aktor Teatru Rampa.