Maryna C

>> wróć do listy osób
  • Maryna C
  • Maryna C
  • Maryna C
  • Maryna C

Projekt muzyczny
Impresario Łukasz Niezgoda
lukasz@skene.pl
+48 608 305 688
Dyskografia  
2010 Maryna C. /singiel/ (Alternatywa)
Repertuar  
MARYNA C
projekt teatralno-muzyczny Maryna C. Inspiracją są teksty rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, która tworzyła na początku XX wieku. Główna pomysłodawczyni projektu to wokalistka i aktorka: Paula Kinaszewska, związana z teatrami warszawskimi: Teatrem Narodowym, Teatrem Studio, Laboratorium Dramatu, nagrodzona za debiut przez krytyków teatralnych nagrodą im. Andrzeja Nardellego w 2000 r., występująca też w filmach i serialach.
Muzykę skomponowali dwaj młodzi współcześni kompozytorzy - bracia Bartłomiej i Hipolit Woźniakowie, którzy także towarzyszą artystce: na gitarze akustycznej i handsonicu - Hipolit Woźniak, a na gitarze elektrycznej i akustycznej - Bartłomiej Woźniak, kompozytor pieśni i muzyki m.in. do spektakli teatralnych: -Kowal Malambo-, -Gardenia-. Ponadto w projekcie biorą udział muzycy: na pianinie i akordeonie - Fabian Włodarek współpracujący m.in. z Pawłem Mykietynem, Krzysztofem Warlikowskim i Edytą Jungowską oraz na instrumentach perkusyjnych - Robert Siwak, współpracujący m.in. z Marią Pomianowską i Michałem Lorencem.
Teksty buntowniczej, kochającej życie Mariny Cwietajewej brzmią niezwykle nowocześnie, mocno. Są jak napisane wczoraj. Dlatego i brzmienie płyty będzie awangardowe, zahaczające o rock alternatywny, folk i bluesa. Zabrzmi także piosenka po rosyjsku pt. Nie nada z filmu Likwidacja z muzyką Mikaela Tariverdiewa.
Twoje imię – ptaszyna w rękach,
Twoje imię – zimno sopelka,
Jedno jedyne ust poruszenie,
Twoje imię – sylaba, drgnienie,
Schwytana w locie piłeczka,
W ustach srebrny dźwięk dzwoneczka.
Resume Koncert zespołu Maryna C.na Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze WARSawy. Pisze Anna Czajkowska w serwisie Teatr dla Was.

W Teatrze WARSawy na Rynku Nowego Miasta, w ramach XI Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego, odbył się koncert zespołu `Maryna C.` Zespół tworzą: liderka i wokalistka Paula Kinaszewska, aktorka, którą można zobaczyć m.in. na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, a także młodzi kompozytorzy, bracia Bartłomiej i Hipolit Woźniakowie, akordeonista i pianista Fabian Włodarek oraz grający na instrumentach perkusyjnych Robert Siwak. Artyści mówią o swojej muzyce: `gramy i śpiewamy poezję, ale we współczesnym, ostrym brzmieniu. Dlatego nazywamy to, co robimy Alternatywą Poetycką`. Skąd się wzięła nazwa zespołu? Paula Kinaszewska, zafascynowana niepokornymi tekstami rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, tworzącej w pierwszej połowie XX wieku, postanowiła przekazać ich siłę i piękno w niecodziennym brzmieniu, będącym fuzją folku, bluesa, z dużą domieszką rocka alternatywnego. W październiku 2011 ukazała się płyta grupy muzyków, a utwory z niej mieli okazję usłyszeć na żywo widzowie, którzy 13 września, o wieczornej porze, zasiedli na widowni Teatru WARSawy.

Poezja Mariny Cwietajewej, kobiety łamiącej konwenanse, niepraktycznej, egzaltowanej, długo żyjącej w nędzy, w dodatku samobójczyni, jest bardzo współczesna, nieco melancholijna, czasem przepełniona smutkiem, a momentami ostra, nieprzewidywalna i buntownicza. Niektóre wiersze zaskakują oryginalnym humorem (na przykład` kuroślep` z piosenki `Urok`). Z tkliwością opowiadają o miłości, codzienności i o śmierci; są pełne namiętności, pasji, ale i bólu. Noblista Josif Brodski tak pisał o poetce: `miała dar widzenia sensu nawet tam, gdzie go brak, co jest zawodową cechą poetów i co ona opanowała do perfekcji`. Paula Kinaszewska doskonale oddaje charakter poezji Mariny C., interpretując między innymi utwory `Blus`, `Jarzębina`, `Piana`, `Twoje imię`, `Nie nada`, `Urok` `Kołysanka`, `Pogodna piosenka`, a brzmienie skrzypiec, na których gra dodaje uroku poszczególnym utworom, przywodząc na myśl wiejskie brzmienia. Szczególnie ujęły mnie, mam nadzieję, że również pozostałych widzów, chwytające za serce wiersze wyśpiewane przez artystkę w języku rosyjskim.

Podczas koncertu, migoczące chybotliwie, rozstawione na ciemnej scenie małe świeczki, tworzyły szczególny obraz, swoiste `świeczowisko`, doskonale współgrające z charakterem muzycznego spektaklu. Wokalistce towarzyszyli znakomici Bartłomiej Woźniak (gitara elektryczna i akustyczna) oraz Hipolit Woźniak (gitara akustyczna i basowa, handsonic).

Jeśli ktoś chce posłuchać czegoś odmiennego od tego, co serwują nam popularne rozgłośnie, czyli profesjonalnie przygotowanej i przepięknie wykonanej poezji śpiewanej, z lekkim pazurkiem, pasją i w oryginalnym brzmieniu, warto wybrać się na koncert Maryny C. Polecam!
`Niepokorni`
Anna Czajkowska
Teatr dla Was
Link do źródła
17-09-2013