Spektakl `Mariana`

>> wróć do listy osób
  •  Spektakl `Mariana`
  •  Spektakl `Mariana`
  •  Spektakl `Mariana`
  •  Spektakl `Mariana`

Monodram
Płeć kobieta
Rok urodzenia 1974
Manager Łukasz Niezgoda
lukasz@skene.pl
+48 608 305 688
poprzednie
następne
> Pobierz portfolio
Profile zawodowe
> Monodram
Grupę tworzą:
Ewa Ampulska
Program artystyczny  
Mariana
Monodram stanowiący studium kobiecej duszy, zachęcający do rozmyślań i namiętności. Przedstawienie powstało w oparciu o osiemnastowieczne `Listy portugalskie`, które należą do najbardziej pasjonujących przykładów bezwarunkowej miłości, jakie istnieją w literaturze światowej. Ich autorstwo przypisuje się portugalskiej zakonnicy Marianie Alcoforado. Adresatem tych listów był francuski oficer na służbie w Portugalii, Markiz de Chamilly. Jako kobieta i osoba duchowna, Mariana znała granice, jakie zostały jej narzucone przez Kościół i społeczeństwo
patriarchalne. Pomimo tych restrykcji napisała kilka odważnych listów pełnych pasji i śmiałości kobiety poszukującej prawdy, będących wyrazem jej wysiłku poradzenia sobie z wszechogarniającą ją miłością. Na spektakl składa się inscenizacja pięciu listów. Najważniejsza jest tu aktorka, dlatego też na scenie nie ma wielu rekwizytów. To na bohaterce koncentruje się cała energia twórcza. Przedstawienie jest swoistym poszukiwaniem właściwej metody kreacji artystycznej ze strony reżysera i aktorki.

Reżyseria: Andre de la Cruz
Występuje: Ewa Ampulska
Czas trwania: 60 minut

Spektakl zdobył Grand Prix III Festiwalu Monodramu `Monoblok` za reżyserię.
Spektakl jest sponsorowany przez Instytut Camõesa.

Recenzja:

`Skromna scenografia, nie wywołuje jednak niedosytu u widza. Przeciwnie, cała uwaga skupia się na aktorce, która jest centrum spektaklu. Reżyser, Andre de la Cruz i Ewa Ampulska inspirując się rozmaitymi technikami ekspresji fizycznej (między innymi Etienne Decroux, czy Jerzy Grotowski), szukali sposobu na oddanie przeżyć Mariany. Ciało aktorki jest więc najważniejszym środkiem ekspresji w spektaklu; wypełnione emocją gesty i działania fizyczne dopełniają słowo i stają się metaforą dla uczuć Mariany`.
Katarzyna Czapla, Dziennik Teatralny