Gombrotypy

>> wróć do listy osób
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy
 • Gombrotypy

Monodram
Płeć mężczyzna
Rok urodzenia 2015
Manager Łukasz Niezgoda
lukasz@skene.pl
+48 608 305 688
> Pobierz portfolio
Profile zawodowe
> Monodram
Grupę tworzą:
Przemysław Gąsiorowicz
Program artystyczny  
GOMBROTYPY
GOMBROTYPY, to monodram wielokrotnie nagradzany na liczących się festiwalach teatralnych w Polsce. Jest to spektakl groteskowy, „śmieszno-straszny”, na którym publiczność w różnym wieku zawsze świetnie się bawi. Scenariusz spektaklu składa się z utworów Witolda Gombrowicza. Twórca i wykonawca tego monodramu wcielając się kolejno w osiem diametralnie różnych postaci wchodzi w bezpośrednią interakcję z widzem. Spektakl prezentowany był na wielu scenach w kraju m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Lublinie i Radomiu.


TYTUŁ: GOMBROTYPY
SCENARIUSZ, REŻYSERIA, WYKONANIE: Przemysław Gąsiorowicz
OPRAWA MUZYCZNA: Patrycja Radkowiak
CZAS TRWANIA: 50 min.


Spektakl jest skonstruowany z monologów ośmiu diametralnie różnych od siebie postaci. Pojawiają się: Urzędnik bankowy („Kosmos”), Ojciec („Ślub”), Belfer („Ferdydurke”), Dyktator Mody, Arystokrata, („Operetka”), Witold („Historia”) i Henryk („Ślub”). Całość kończy się krótkim monologiem zaczerpniętym z „Ferdydurke” i „Dziennika”, traktującym o Formie determinującej życie każdego z nas, który jest dopełnieniem i pointą spektaklu.
Monodram ten łamie klasyczny podział na scenę i widownię: niektóre z postaci wchodzą w bezpośrednie relacje z poszczególnymi widzami.
Monodram miał swoją premierę 15 października 2005 roku.
Spektakl ten oparty jest głównie na grze aktorskiej. Wykorzystano w nim muzykę klasyczną. Zmiany świateł są oszczędne. Przez większość spektaklu oświetlenie jest stałe i jednakowe (wystarczą trzy reflektory). Charakter poszczególnych postaci podkreślony jest pomysłowymi kostiumami i pojedynczymi rekwizytami.
Jest to przedstawienie zabawne, lecz nie pozbawione drugiego dna i głębszej refleksji, a ponadto bardzo osobiste. Spektakl opowiada o ludzkich kompleksach, lękach, niepewności i pytaniach dotyczących ludzkiej egzystencji. Widzowie szukający w teatrze zwykłej rozrywki – dobrze się na nim bawią, a widzowie poszukujący czegoś więcej – również nie są zawiedzeni.

FESTIWALE I NAGRODY:

Spektakl „Gombrotypy” w listopadzie 2011 roku został zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora „OFTJA” we Wrocławiu. Niestety z powodu choroby aktora spektakl nie wziął udziału w konkursie.

1. Główna Nagroda Aktorska na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „WINDOWISKO” w Gdańsku (październik 2011);
2. Wyróżnienie na II Łódzkim Festiwalu Monodramu MONOwMANU w Łodzi (grudzień 2011);
3. II Nagroda na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (maj 2009).
4. I Nagroda (w kategorii aktor zawodowy) na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (listopad 2007);
5. Nagroda za monodram na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu (październik 2006);
6. Udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatru `Malta` w Poznaniu (lipiec 2006).


Spektakl prezentowany był już m.in.:
1. na scenie Dorożkarni w Warszawie;
2. na scenie Teatru „Wytwórnia” w Warszawie;
3. na scenie Teatru Konsekwentnego w Warszawie;
4. na scenie Teatru im. S. Jaracza w Łodzi;
5. na scenie Teatru Małego w Łodzi;
6. na scenie Teatru im. J. Kochanowskiego w Radomiu;
7. na scenie Muzeum im. W. Gombrowicza we Wsoli;
8. na scenie Śródmiejskiego Forum Kultury w Łodzi;
9. na scenie Łódzkiej Piwnicy Artystycznej „Przechowalnia” w Łodzi;
10. na scenie Platformy Artystycznej O.B.O.R.A. w Poznaniu;
11. na scenie Kawiarni Artystycznej ` Klub Hades` w Lublinie;
12. na scenie Piwnicy Artystycznej `Winiarnia u Dyszona` w Lublinie;
13. na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jeden z monologów ze spektaklu wszedł do programu Kabaretu „Przechowalnia” Andrzeja Poniedzielskiego, Artura Andrusa i Elżbiety Adamiak .


R E C E N Z J A:
- Gombrotypy -

Kto miał szczęście być posiadaczem zaproszenia na premierę monodramu „Gombro-Typy” w wykonaniu Przemysława Gąsiorowicza niech się cieszy! Z kilku powodów: bo warto obejrzeć ten spektakl, bo to pierwsze wykonanie przed kutnowską publicznością, bo następne wykonanie odbędzie się dopiero w listopadzie...Wspomniane przedstawienie odbyło się w sobotni wieczór o godz. 18.30 w Kutnowskim Domu Kultury. Spektakl składał się ze scenek zaczerpniętych z różnych utworów Gombrowicza. Zostały wykorzystane fragmenty „Kosmosu”, „Ferdydurke”, „Ślubu”, „Operetki” i „Dzienników”. Całość została ciekawie skomponowana, różnorodność wybranych scen jest interesująca dla widza, a czas przedstawienia (niecała godzina) nie męczy i nie nuży oglądających.
Pomysł na spektakl pojawił się już rok temu i kilkanaście miesięcy czekał na realizację. W tym czasie Gąsiorowicz pracował nad scenariuszem – wybierał odpowiednie fragmenty i ustalał kolejność scen. Bo trzeba wiedzieć, że wystawiony monodram to wynik pracy jednej osoby – Przemysława Gąsiorowicza; w tym przypadku aktora, scenarzysty i reżysera. Pomysł na przedstawienie zrodził się z fascynacji twórczością Gombrowicza. I jak można było zauważyć po reakcjach widzów był to pomysł trafiony. Groteskowe postacie, czarny humor, wreszcie niezwykle elastyczny język, obejmujący wszystkie rejestry językowe trafiają w zainteresowania i oczekiwania widzów. Wszyscy obecni bawili się wyśmienicie sądząc po częstych wybuchach śmiechu i gromkich oklaskach. Na tym przedstawieniu po prostu nie można się było nudzić – tym bardziej, że publiczność była angażowana w odbiór spektaklu (i tu uwaga! Niesamowite wrażenia zapewnia „miejscówka” w pierwszym rzędzie). Spektakl ponownie będzie można obejrzeć w listopadzie. Gorąco zachęcam!

Paulina Matysiak

Dwutygodnik Regionu Kutnowskiego „Magazyn KCI”, 20 październik 2005 rok
(KCI – Kutnowskie Centrum Informacyjne: www.kutno.net.pl)

Wymagania techniczne: Jeden wieszak drewniany stojący, jedno krzesło drewniane, światło białe stałe (wystarczą trzy reflektory), nagłośnienie – możliwość odtwarzania muzyki z płyty CD.